top of page

המדריך המקוצר מאוד ליצירת קולנוע פמיניסטי

עודכן: 27 ביולי 2023

מטרתו של מדריך זה היא לבחון האם היצירה שלך מכבדת נשים או משחזרת, משעתקת ומבנה את האפליה המגדרית על המסך. המדריך מנוסח בלשון זכר אך כמובן שמיועד לכל המינים והמינות. להלן כללי האצבע שבעזרתם תוכל לפמנסט את הסרט שלך או לכל הפחות לדאוג שיהיה פחות שובינסטי.כדאי כמובן לבדוק את הענין כבר בשלב התסריט, ואולם אם כבר סיימת את הסרט "מוטב מאוחר מאשר אף פעם" ותמיד "חשוב ללמוד מטעויות" לקראת הסרט הבא.


1. לכל איש יש שם וגם לכל אישה או במילים אחרות האם הסרט עובר את מבחן בצ'דל?

מומלץ להעביר את הסרט את מבחן בצ'דל. מבחן בצ'דל מציע שלוש שאלות שמטרתן לבדוק ייצוג של נשים על המסך:

א. האם יש בסרט שתי נשים או יותר? והאם יש להן שמות?

ב. האם הנשים בסרט מדברות אחת עם השניה?

ג. ואם הן אכן מדברות זו עם זו, האם הן משוחחות על נושא אחר מלבד גבר/ים?

תופתע לגלות כמה מעט סרטים עוברים את המבחן הפשוט הזה בייחוד בהתחשב בעובדה שמרבית תושבי כוכב הלכת ארץ הם נשים. מסתבר שאיכשהו הבד הלבן לא סופג את עוצמת והיקף נוכחותנו. אם התסריט שלך לא עובר את המבחן, אפשר לעצור ולחשוב על זה רגע: מה זה בעצם אומר על הסרט? ועליי? אתה כמובן לא חייב לשנות את התסריט עכשיו. משטרת הפמיניזם לא תמרר את חייך. פשוט חשוב שתדע איפה אתה והסרט עומדים. קח אחריות.


לנוחיותך, מצורפת הגרסה הישראלית בוידאו למבחן בצ'דל שיצרו חברות פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה.2. המנע מסצנות עירום ומין מיותרות

בעידן הפורנוגרפיה, בו אי אפשר לקנות ארטיק בלי להפשיט אישה, קהו החושים של כולנו וזה מצב שמחייב עירנות וזהירות יתירה. כשאתה מפשיט אישה בסרט, תוודא שיש לכך הצדקה. שגופה מוצג בכבוד. ושאם היא עוברת השפלה או החפצה בתוך הסרט, זה נעשה בצלילות גמורה ומתוך עמדה ביקורתית, אחרת אתה בעצמך מחפיצן ומשפילן.


3. אל תבלבל סקס עם אונס

יש נטיה כזו לרצות להאמין שהגבולות בין סקס ואונס מטושטשים, אבל האמת היא שהם ממש ברורים. הקולנוע מאוד מבולבל בכל מה שנוגע ליחסי מין ופעמים רבות סצנות אונס מתחפשות לסצנות סקס. אז בוא נעשה סדר אחת ולתמיד: סקס בתשלום או סקס עם נשים מוחלשות, מסוממות, שיכורות, חסרות ישע או בקיצור נשים שלא לגמרי מודעות למה שמתרחש איתן- הוא אונס ולא סקס. כשאתה מביים סצנת סקס בהם האישה, מכל סיבה שתהיה, לא רוצה לקיים יחסי מין, זכור שאתה מביים סצנת אונס וכתוב את השוטינג בהתאם. רוצה לומר: וותר על הרומנטיקה והרכות. אונס זה דבר מכוער ואכזרי ואין בו שום דבר יפה ואסתטי. ועוד דבר. חסוך מאיתנו נשים שהן "זונות ונהנות". ראינו מספיק גרסאות של ג'וליה רוברטס באישה יפה, כלומר ייצוגים של זונות מאושרות, בריאות, גומרות ונהנות. האמת היא שלא צריך להיות גאון כדי לדעת שבמציאות רוב הנשים בזנות מדוכאות, מסוממות, שתויות, חולות וכלואות במעגל של אלימות ועוני. בבקשה חסוך מהצופים את הזונה שנראית כמו אישתך או כל "אישה הגונה אחרת". אתה הרי בחיים לא היית מביא זונה להורים. ייצוג של זונה מאושרת על המסך הוא אחד השקרים הנוראיים שהקולנוע מספר. אל תשתתף בחגיגה הנצלנית הזו.


זונות ונהנות - ג'וליה רוברט וריצ'ארד גיר באישה יפה

4. בדיחות לא על חשבוננו

הסרט שלך כבד וזקוק לאיוורור? אתנחתא קומית? יש בשפע בדיחות סקסיסטיות מגעילות "שיעשו את העבודה" והפיתוי גדול. זה מצחיק, זה קליל וזה פאן. ובכלזאת, בסוף כל בדיחה שאתה מספר בשוביניסטית, יושבת אמא שלך שניה אחרי שילדה אותך בייסורים. תן כבוד. בדיחות על חשבון נשים הן לא פחות מביטוי מיזוגני וולגרי.


5. סטריאוטיפים נשיים אאוט

היזהר ממלכודת הסטריאוטיפים הנשיים. יש מגוון רחב של כאלה: "היפה והטיפשה", "המאהבת האכזרית", "הדכאונית המשוועת לנסיך", "היידשע מאמא הנודניקית" ועוד ועוד. נשים סטריאוטיפיות הן בדרך כלל דמויות פלסטר שנועדו לסגור איזה חור בעלילה, אבל אין להן שום זכות קיום משל עצמן. הן משרתות את הגיבור והעלילה ותו לא. כל אישה- סטריאוטיפ שכזו טומנת בחובה גלגולי עיניים עצבניים של נשים שמוכנות להשבע שלא פגשו אישה כזו במציאות. רק על המסך. מיליון ואחת פעמים. שאל את עצמך האם האישה בסרט שלך היא דמות בפני עצמה? האם היא כלי לקידום עלילה או אשכרה מישהי שאפשר להזדהות איתה? האם אתה אוהב אותה? האם אתה מכבד אותה?


6. התעדכן!

כנס מדי פעם לעמוד הפייסבוק של פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל, צפה בסרטים של נשים, קרא כתבות ומאמרים שכתבו נשים על קולנוע וראיונות עם נשות קולנוע ואם אתה ממש רוצה להרחיק לכת, השתתף בכנסים והרצאות שעוסקים בנשים וקולנוע. בקיצור, למד את החומר. אתה יוצר בתוך סצנה שמעדיפה גברים באופן מובהק. אתה יכול לעצום עיניים כמובן, אבל אם קראת עד כאן, אז כנראה שיש משהו בך שרוצה להיות שותף לתיקון העיוות.


7. האם אתה אוהב נשים?

לא במובן ארוטי, אלא במובן אנושי, הומני. במובן של אהבת אדם. אני שואלת כי לא מזמן חברה שלי שפטה בתחרות סרטים ושאלה מה לעזאזל יש לגברים שהם כל כך שונאים נשים? בכל הסרטים שביימו גברים, בהם היא צפתה, היו נשים רעות, מושחתות, שטחיות, מוחפצות. עשה עם עצמך חשבון נפש: אם אתה באמת אוהב נשים, האהבה הזו חייבת לעבור בסרט שלך.


בהצלחה ומקווה שיהיה לך סרט מקסים ומלא אהבה לכל היצורים החיים, כולל נשים.


140 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Σχόλια


bottom of page